شه پول SHAPOL- بوکان
کشتن انسانهای بی گناه و بی دفاع در اقصا نقاط کره زمین در قالب هرگونه دیدگاه و مکتب ، محکوم و جزو لکه های ننگین تاریخ بشر است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بوران b.kaseb@chmail.ir
نظرسنجی
عملکرد کدام یک از دوره های شورای اسلامی شهرستان بوکان بوسیله شما مثبت تر ارزیابی می شود
گازرسانی به ۱۳ روستای بوکان کلید خورد

طرح گازرسانی به ۱۳ روستای بخش مرکزی بوکان به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و با حضور مسوولان محلی در این شهرستان آغاز شد.

رییس اداره گاز بوکان روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی این طرح‌ به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح در روستاهای محور «شهریکند» شامل شهریکند، قزل‌گنبد، درویشان، کوکه، قره‌داغ، حمزه‌آباد، لاسه‌گلان، دولت‌آباد، قاجر، تپی، قرالی، حاشی‌آباد و بوغداداغی اجرا می‌شود.

اسماعیل رسول‌زاده ادامه داد: برای اجرای این طرح در مجموع ۱۵۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته و پیش بینی می‌شود ظرف ۱۰ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: با اتمام اجرای این طرح گازرسانی، ۷۳۱ خانوار روستایی با جمعیت ۲ هزار و ۳۶۸ نفر از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه از ۱۷۴ روستای بوکان ۱۵۵ روستا دارای شرایط گازرسانی است، اظهار داشت: هم‌اکنون در مجموع به ۵۷ روستای این شهرستان گازرسانی شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این کار گازرسانی به ۲۳ روستا در حال اجرا و ۳۵ روستا در حال پیمان‌سپاری است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ کلیه روستاهای بالای ۲۰خانوار این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شود.

۱۳ طرح عمرانی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی طی هفته دولت در مجموع با ۶۴۰ میلیارد ریال هزینه در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

در طول این هفته همچنین عملیات اجرایی ۱۲ طرح در مجموع با اعتبار ۴۶۰ میلیارد ریال نیز در بخش‌های مختلف عمرانی، خدماتی و کشاورزی نیز در این شهرستان آغاز می‌شود.

هفته اول شهریور هر سال به مناسبت شهادت محمدعلی رجایی (رئیس جمهوری وقت) و محمدجواد باهنر (نخست وزیر وقت)، ۲ دولتمرد بزرگ انقلاب اسلامی، هفته دولت نام گرفته است.

بوکان در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و دارای ۲ بخش مرکزی و سیمینه است؛ از مجموع ۲۵۱ هزار نفر جمعیت این شهرستان ۵۵ هزار نفر ساکن روستاها هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 25 شهریور 1398

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی: ایجاد بافت‌های حاشیه‌ای در روستاهای بوکان رو به افزایش است

در شهر
دردسرهای حاشیه‌نشینی در بوکان

در بوکان، شهرستان جنوبی آذربایجان غربی، ۱۱ روستای حریم شهر و ۴ سکونتگاه غیررسمی چسبیده به محدوده شهری وجود دارد که این دو موضوع سبب بروز حاشیه‌نشینی و مشکلات مربوط به آن در این شهرستان شده است؛ مشکلاتی که به گفته معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نتیجه نبود نظارت بر ساخت‌وسازها در طول سالیان اخیر بوده است. 

به گزارش کردپرس، این جمعیت حاشیه‌نشین به دلیل خشکسالی و مهاجرت روستاییان در چند سال اخیر در بوکان که یکی از شهرهای مهاجرپذیر آذربایجان غربی است، تشکیل شده و افزایش یافته است. 

این شهرستان را بعد از کرج، دومین شهر مهاجرپذیر کشور می‌دانند، چراکه در دهه‌های اخیر رشد بی‌رویه جمعیت را تجربه و به بزرگ‌ترین کانون مهاجرت در منطقه تبدیل شده است. ضریب شهرنشینی بوکان از متوسط استانی و کشوری بالاتر است، این موضوع رشد بی‌سابقه سکونتگاه‌های غیررسمی را شکل داده و مانعی بر سر راه توسعه بوکان در جنوب آذربایجان غربی شده است. 

به نظر می‌رسد تنها راه‌حل ماجرا نیز الحاق این مناطق به محدوده شهر است که این موضوع نیز تنها با مساعدت شورای عالی شهرسازی و معماری و سازمان جهاد کشاورزی میسر خواهد شد.


مشکل حاشیه‌نشینی در روستاها

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش حاشیه‌نشینی‌ها در بوکان می‌گوید: در پدیده‌ای نه‌چندان جالب، شاهد شکل‌گیری بافت‌های حاشیه‌ای در روستاهای بوکان هستیم. به طور مثال تا چند سال قبل روستای گلی‌بهی 200خانوار داشت اما هم‌اکنون و با مقایسه آمارها مشاهده می‌شود که 250 خانوار دیگر به صورت مهندسی شده در این روستا ساکن شده‌اند.

«قادر احمدی» ادامه می‌دهد: در 11 روستای بوکان مشکل حاشیه‌نشینی وجود دارد که این موضوع در سایه نبود نظارت بر ساخت‌وسازهای غیرمجاز شکل گرفته است. مشکل این روستاها در زمینه دریافت خدمات باید با الحاق این مناطق حاشیه‌ای به محدوده روستاها حل شود اما در کنار آن باید جلو ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز هم در بوکان گرفته شود و نباید اجازه داد این روند ادامه پیدا کند. 

به گفته وی، مسئولان بوکان باید روی گسترش ساخت‌و‌ساز در شهر سیمینه متمرکز شوند؛ این شهر با بوکان تنها 15 کیلومتر فاصله دارد و در یک دهه گذشته تنها 500 نفر افزایش جمعیت داشته است. سیمینه امکانات و موقعیتی بهتر از حاشیه‌های روستاها دارد و باید با تمرکز بر روی این شهر از گسترش حاشیه‌نشینی در اطراف روستاها جلوگیری کرد. 


سیاست‌های تشویقی برای ساخت‌وساز مجاز

احمدی با تاکید بر این‌که باید ساخت‌و‌ساز غیرقانونی در حاشیه‌های بوکان و روستاها را با محدودیت روبه‌رو کنیم، اظهار می‌کند: باید برای ساخت‌و‌ساز قانونی در شهر سیمینه بسترها و مشوق‌هایی ایجاد و مردم را به این شهر هدایت کرد.

این مسئول درباره این‌که در اسفند سال گذشته شورای برنامه‌ریزی استان آذربایجان غربی مصوبه‌ای مبنی بر الحاق مناطق شهید نجاری، سی‌متری دانشگاه آزاد، سی‌متری نالشکینه و سی‌متری مهندس رشیدی که محدوده شهری بوکان را گذرانده بودند، بیان می‌کند: در فاصله این تصمیم شورای برنامه‌‌ریزی آذربایجان غربی و ارسال آن به شورای عالی معماری کشور، تغییری در قانون اراضی زراعی کشور اتفاق افتاد و الحاق متوقف شد.

وی بیان می‌کند: با این تغییر، شورای عالی معماری ایران خواستار اجرای تبصره یک کمیسیون شد که به تغییر کاربری اراضی کشور اشاره دارد.معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تاکید می‌کند: افراد زیادی در این سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند. این افراد باید تک‌تک به کمیسیون تبصره یک مراجعه کنند و تشکیل پرونده دهند. این امر کاملا نشدنی است و منجر به ضرر مدیریت شهری می‌شود.

احمدی بیان می‌کند: برای حل این مشکل باید نامه‌ای از سازمان جهاد کشاورزی اخذ شود مبنی بر این‌که بعد از موافقت شورای عالی شهرسازی و معماری، 4 منطقه از حاشیه شهر به شهر اضافه شوند. 


لزوم خدمت‌رسانی به حاشیه‌نشین‌ها

سرپرست فرمانداری بوکان هم بر ارائه خدمات به مناطق چهارگانه شهری که خارج از محدوده هستند، تأکید می‌کند و می‌گوید: اقدامات لازم برای الحاق به محدوده این مناطق هم در دست انجام است و باید با تامین زیرساخت‌ها مقدمات این کار فراهم شود. 

«لقمان خسروپور آذر» اظهار می‌کند: ستاد بازآفرینی تاکنون اقدامات ارزشمندی برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی انجام داده است. تعیین تکلیف شهرک دواب که به زودی به عنوان روستای دارای کد روستایی معرفی خواهد شد و تأیید ارائه خدمات به مناطق شهید نجاری و سی‌متری نعل‌شکن و سی‌متری مهندس رشیدی از جمله این خدمات است. 

تهیه نقشه‌های اجرایی برای الحاق این مناطق به محدوده شهری هم از دیگر اقدامات در این زمینه بوده است. وی به 11 روستا در این شهرستان که دارای مناطق حاشیه‌ای هستند، اشاره می‌کند و می‌افزاید: از این میان 4 روستا با بیشترین تعداد حاشیه‌نشین برای ارائه خدمات به ادارات متولی و خدمات‌رسان معرفی شده و به زودی کارگروه امور روستایی به عنوان زیر مجموعه ستاد بازآفرینی برای ساماندهی این مناطق شروع به کار خواهد کرد.


راه طولانی برای رفع مشکلات حاشیه‌نشینی بوکان 

11 روستای شهرستان بوکان با معضل حاشیه‌نشینی دسته و پنجه نرم می‌کند و از هزار و ۷۶۵ هکتار مساحت شهرستان بوکان ۳۲۱ هکتار سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده است. بوکان شامل 10 منطقه است که 4 منطقه آن به این شهر چسبیده و نزدیک به 10هزار نفر تنها در این 4 منطقه زندگی می‌کنند. 

در این میان رشد بی‌رویه حاشیه‌نشینی در روستاهای بوکان نیز رخ داده و عدم خدمت‌رسانی به این محدوده‌ها باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است. از سوی دیگر ادارات خدمات‌رسان با مشکلاتی چند برای ارائه خدمات به این 4 سکونتگاه به دلیل غیررسمی بودنشان دست و پنجه نرم می‌کنند. با فعال شدن ستاد بازآفرینی سکونتگاه‌های غیررسمی شهرستان بوکان و به‌ویژه در 3 سال اخیر، همچنین انتخاب بوکان به عنوان شهر پایلوت اجرای طرح سکونتگاه‌های غیررسمی مشکلات این مناطق کمتر شده است، اما هنوز راهی طولانی در پیش است تا بتوان مشکلات را به کلی حل کرد. 

البته با تصویب قانونی جدید که در مهر 97، مصوب شد دولت و مجلس با همکاری یکدیگر مجوزی را در اختیار ادارات خدمات‌رسان قرار می‌دهند تا انشعاب‌های برق، گاز و آب را به صورت قانونی در اختیار مناطق حاشیه‌نشین قرار دهند که این نیز سبب تسهیل در ارائه خدمات به صورت قانونی می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 25 شهریور 1398

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان، سرچشمه ۵ حوضه اصلی آبریز کشور از استان و وجود 2 هزار کیلومتر رودخانه اصلی و 4 هزار کیلومتر رودخانه فرعی را از ظرفیت‌های منابع آبی کردستان اعلام کرد.


۵ حوزه آبریز کشور از کردستان سرچشمه می‌گیرد

به گزارش خبرگزاری فارس از سقز، عرفان مومن‌پور صبح امروز در جلسه شورای منابع آب شهرستان سقز اظهار داشت: منابع آب فرابخشی است و  تلاش ادارات سقز در رفع تصرفات و جلوگیری از برداشت غیرمجاز شن و ماسه به ویژه از رودخانه سیمینه قابل تقدیر است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان تاکید کرد: کشاورزان سقزی کنتورهای هوشمند نصب کنند تا میزان مصرف آب آنان مشخص شود.

وی، سرچشمه  ۵ حوضه اصلی آبریز کشور از استان  و وجود 2 هزار کیلومتر رودخانه اصلی و 4 هزار کیلومتر رودخانه فرعی را از ظرفیت‌های منابع آبی کردستان اعلام کرد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان بر ضرورت لایروبی رودخانه‌ها و جلوگیری از برداشت غیرمجاز و کنترل و نظارت بر برداشت مجاز شن و ماسه از رودخانه‌ها شد.

مومن‌پور با یادآوری رهاسازی ۸۵ میلیون مترمکعب آب سد قشلاق سنندج در بهار امسال، گفت: اگر آب سدهای کردستان مدیریت نمی‌شد مشکلاتی پیش می‌آمد.

وی عنوان کرد: شهرستان سقز دارای یک هزار و 825 حلقه چاه مجاز است و در مجموع سالانه 34 میلیون و 700 هزار مترمکعب آب از آنها برداشت می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان تعداد چاه‌های غیرمجاز در شهرستان سقزی را یک هزار و 610 حلقه عنوان کرد و نظارت بر این چاه‌ها را مورد تاکید قرار داد.

وی اعلام کرد: استان کردستان در سال 97 در زمینه پروژه‌های 12گانه تعادل‌بخشی و بازگشت آب رتبه اول را در کشور کسب کرد.

لزوم استفاده از ظرفیت‌های گردشگری سدهای سقز

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری سقز هم در این جلسه بیان کرد: سدهای شهید کاظمی و چراغ ویس سقز یک ظرفیت بزرگ برای اجرای طرح‌های گردشگری و همچنین ورزش‌های آبی است.

علی محمدیان با اشاره به اهمیت آب و خاک و عدم جایگزینی برای این دو مهم تصریح کرد: جزیره‌ای عمل‌کردن ادارات در این دو حوزه بسی خطرناک است.

وی با اشاره به اقدامات مجموعه ادارات در ارتباط با کنترل برداشت غیرمجاز شن و ماسه از رودخانه سیمینه این اقدامات را ستود.

محمدیان تصریح کرد: قاطعیت و مدیریت جامع در حوزه آب و خاک، احساس مسوولیت در برابر منابع آب بسیار ضروری است.

وی پیشنهاد داد تا برای جلوگیری از ورود فاضلاب روستاهای شهرستان سقز به حوزه رودخانه‌ها و منابع آب در زمینه اجرای سپیتک مشارکت داشته باشد.

وی با بیان اینکه اعتبارات ویژه‌ای برای تصفیه‌خانه شماره 2 و خط انتقال آب از سد چراغ ویس به تصفیه‌خانه مصوب شده است، اظهار کرد: تصفیه‌خانه دارای 90 درصد پیشرفت فیزیکی است که با تکنولوژی مدرن و با توان  تصفیه و تولید آب 600 تا 800 لیتر در ثانیه در حال اتمام و نوید بخش، آینده‌ای امیدوارکننده برای تامین آب پایدار است.

محمدیان تخصیص آب برای 96 هزار هکتار از زمنی‌های کشاورزی را انقلابی بزرگ در حوزه کشاورزی کردستان برشمرد.

محمد مصونی، عضو شورای صاحب نیز خواستار تخصیص آب برای زمین‌های روستاهای اطراف شهر صاحب و روستاهای خانقاه و تیزآباد شد.

عباس جاوید، مدیر اداره منابع آب شهرستان سقز هم از رفع تصرف توافقی 82 هزار مترمربع و 20 هزار و 333 مترمربع بستر رودخانه بر اساس 7 فقره شکایت خبر داد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 25 شهریور 1398

سرویس آذربایجان غربی- شهردار بوکان گفت: موافقت با پروژه گردشگری کوسه در بوکان، منوط به تایید شورای ترافیک و اداره محیط زیست این شهرستان است.

بابک رستم پور در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار کرد: مجموعه زمین های کوسه به مساحت ۴۳ هکتار، در قالب اراضی ملی سال ۸۸ تحویل شهرداری بوکان داده شده است و شهرداری وظیفه حراست و نگهداری از این اراضی را به عنوان فضای سبز عمومی عهده دار شده است و سال ۹۵ توسط شهردار قبلی سامان‌دهی بخشی از این منطقه انجام داده بود.

وی افزود: بعدها راه و شهرسازی بوکان قطعاتی از این منطقه، شامل 3هزار متر مربع در تپه کوسه را به صورت قانونی با کاربری گردشگری به اشخاص واگذار کرد.

 شهردار بوکان با اشاره به اینکه این منطقه به عنوان یک فضای سبز عمومی شناخته شده است، گفت: اجرایی شدن این طرح های گردشگری با صورتجلسه واگذاری این اراضی به عنوان یک فضای سبز عمومی به شهرداری بوکان منافات دارد.

 وی ادامه داد: این تپه در محلی قرار دارد که ایجاد طرح های گردشگری در آن از لحاظ ترافیکی غیرقابل توجیه است زیرا در حال حاضر شهرداری بوکان با ترافیک شدیدی در جاده کوسه روبه‌روست و اگر یک مجموعه گردشگری در این منطقه درست شود بر ترافیک این ناحیه افزوده می شود.

رستم پور اضافه کرد: علاوه بر آن انجمن های زیست محیطی شهر بوکان نیز به خاطر حفظ و حراست از فضای سبز عمومی با ساخت طرح‌های گردشگری در تپه کوسه مخالفند.

شهرداری بوکان با اشاره به شرایط اعطای پروانه ساخت به این طرح گردشگری در تپه کوسه اظهار کرد: اکنون سرمایه‌گذار برای اخذ پروانه به شهرداری مراجعه کرده است که بنده آن را به کسب دو تاییدیه شورای ترافیک و اداره محیط زیست بوکان منوط کرده ام و در صورتی که سرمایه‌گذاری بوکانی نتواند تاییدیه این دو بخش را دریافت کند، این طرح منتفی خواهد شد.

وی گفت: در این محدوده فضاهای دیگری وجود دارد که قابلیت اجرای طرح های گردشگری را دارد و حتی می‌توان و در این محل پارکینگ نیز احداث کرد ولی طرح تپه کوسه دارای توجیه ترافیکی نیست.

رستم پور تصریح کرد: اگر تپه کوسه به صورت فضای سبز عمومی باقی بماند بهتر است تا اینکه به صورت یک فضای اختصاصی دربیاید. البته شهردار بوکان مخالف بحث سرمایه گذاری نیست و به سرمایه‌گذار نیز پیشنهاد داده است که در همان اراضی و نه در تپه کوسه طرح خود را پایه ریزی کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 25 شهریور 1398


معاون امور مجلس رئیس‌جمهور گفت: لوایح مربوط به حذف چهار صفر در اولویت تصویب مجلس دهم قرار دارد.
حذف صفر اجرایی می شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حسینعلی امیری امشب  با اشاره به اهداف سفر دو روزه خود به آذربایجان‌غربی بیان کرد: در این سفر مقرر است که چند طرح بزرگ از جمله سیلو و زیرگذر شهر بوکان افتتاح شده و از سوی دیگر عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی 156 روستا آغاز می‌شود.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه 22 لایحه در اولویت تصویب مجلس دهم قرار دارد اظهار کرد: از جمله آنها، لایحه جامع انتخابات، شفافیت، لوایح مربوط به رونق اقتصادی، بهبود معیشت مردم و حذف چهار صفر از پول ملی است.
 
معاون امور مجلس رئیس‌جمهور تصریح کرد: هم‌اکنون تقاضای فوریت برای لایحه حذف چهار صفر از پول ملی شده که از این طریق، نظام حسابرسی به سهولت انجام شود.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت موافق طرح تشکیل وزارت بازرگانی است گفت: این طرح در هفته‌های آینده در دستور کار نمایندگان ملت قرار دارد و بی‌شک با تصویب این طرح، حوزه بازرگانی کشور منسجم و متمرکزتر می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 25 شهریور 1398


( کل صفحات : 2 )    1   2   

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات