شه پول SHAPOL- بوکان
کشتن انسانهای بی گناه و بی دفاع در اقصا نقاط کره زمین در قالب هرگونه دیدگاه و مکتب ، محکوم و جزو لکه های ننگین تاریخ بشر است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بوران b.kaseb@chmail.ir
نظرسنجی
عملکرد کدام یک از دوره های شورای اسلامی شهرستان بوکان بوسیله شما مثبت تر ارزیابی می شوددر حال حاضر قلدری در مدارس یک پدیده همه‌گیر است که میلیون‌ها دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در همه جوامع شیوه رفتار کودکان و نوجوانان از دغدغه‌های اساسی نظام تعلیم و تربیت و خانواده‌ها است. کودکان و نوجوانان در دوره‌های حساس رشد خود، گاهی دچار مشکلات رفتاری شده و به کمک نیاز دارند. شایع‌ترین مشکلی که در افراد با اختلالات رفتاری در مدرسه و مراکز آموزشی دیده می‌شود، مسائلی نظیر پرخاشگری است.

در پژوهشی که در خصوص "تدوین برنامه آموزشی سازگاری و اثربخشی آن بر میزان قلدری دانش‌آموزان پسر” توسط تیم پژوهشگران متشکل از مسعود نجاری (دانشجوی دکتری روان‌شناسی تربیتی دانشگاه آزاد سنندج)، هوشنگ جدیدی (استادیار، گروه روان‌شناسی تربیتی دانشگاه آزاد سنندج)، امید مرادی (استادیار، گروه مشاوره دانشگاه آزاد سنندج) و کیومرث کریمی (استادیار، گروه روان‌شناسی دانشگاه آزاد مهاباد) انجام شده آمده است:« قلدری در مدرسه از رفتارهای مشکل‌ساز دوره نوجوانی است که اخیرا توجه پژوهشگران و صاحب‌نظران حیطه روان‌شناسی تربیتی را در سه دهه اخیر به خود معطوف ساخته و موضوع محوری مطالعات بسیاری بوده است.»

در پژوهشی که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای، شامل کلیه دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه شهر بوکان انجام شده جامعه مورد مطالعه پژوهش شامل کلیه دانش آموزان پسر دوره دوم متوسطه شهر بوکان در سال تحصیلی ۱۳۹۶-۹۷ بوده که از طریق روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تعداد ۳۰ نفر (۱۵ نفر گروه آزمایش و ۱۵ نفر گروه کنترل) انتخاب شد و جهت جمع‌آوری داده ها به مقیاس قلدری ایلی نویز پاسخ دادند. گروه آزمایش طی ۱۰ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای و به مدت پنج هفته متوالی( هر هفته دو جلسه) تحت آموزش برنامه سازگاری اجتماعی قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ مداخله ای دریافت نکرد.داده‌های به دست آمده با استفاده از روش تحلیل کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج پژوهش نشان داد که آموزش برنامه سازگاری اجتماعی بر کاهش قلدری دانش آموزان تاثیر معناداری داشته است.

در این پژوهش آمده است:« قلدری پدیده‌ای ناآشنا نیست و اعتقاد بر این است که قلدری با تاریخ پیدایش مدارس درهم آمیخته است. برای نسل‌های زیادی، دانش آموزان عادت به آزار رساندن به همسالان و همکلاسی‌های خود داشته‌اند.در حال حاضر قلدری در مدارس یک پدیده همه‌گیر است که میلیون‌ها دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قلدری رفتار آزار دهنده‌ای است که عمدتا توسط یک فرد یا یک گروه از افراد در یک دوره زمانی به صورت مکرر اعمال می‌شود و شامل عدم توازن قدرت است به طوری که افراد درگیر در پدیده قلدری دارای نرخ بالایی از مشکلات نظیر همدلی پایین، عزت نفس و خودباوری پایین، قربانی شدن جسمانی، کلامی و عاطفی یا روان‌شناختی، افسردگی، عملکرد ضعیف در مدرسه و محل کار است.»

محققان می‌گویند:« یکی از مشکلاتی که متعاقب قلدری به وجود می‌آید، کاهش سازگاری اجتماعی است. سازگاری به معنای توانایی فرد برای برای تطابق با محیط اطراف تعریف می‌شود و دارای ابعاد مختلفی از جمله اجتماعی،‌خانوادگی، عاطفی، بهداشتی، تحصیلی و غیره است. هر انسانی آگاهانه و یا ناخودآگاه می‌کوشد تا نیازهای متنوع و گاه متعارض خود را در محیط زندگی برآورده کند و از آنجا که باید نیازهای خود را در قالب ساخت اجتماعی برآورده کند، سازگاری او به ناچار سازگاری اجتماعی است.

سازگاری اجتماعی می‌تواند تاثیری مستقیم بر سلامت روان داشته باشد. سلامت فرد نه‌تنها بر خود فرد و خانواده بلکه بر کل جامعه تاثیر می‌گذارد. به طور کلی سازگاری به معنی توانایی آمیزش، انطباق، مصالحه، همکاری و کنار آمدن با خود، محیط و دیگران است. سازگاری با موقعیت‌های جدید و متنوع در دورانی که عصر تنیدگی و تغییر سریع اجتماعی است، کار آسانی نیست. هرگونه دگرگونی در زندگی آدمی خواه خوشایند و خواه ناخوشایند، مستلزم نوعی سازگاری مجدد است. »

در این پژوهش یافته‌ها نشان می‌دهند:« معلمانی که از راهبرد جدا کردن دانش‌آموزان از یکدیگر استفاده می‌کنند، شیوع کمتری از قلدری را در کلاس خود تجربه کرده و معلمانی که قربانیان را تشویق به دفاع از خود می‌کنند در واقع شیوع بیشتری از قلدری را تجربه کرده‌اند. در اثربخشی برنامه‌هالی ضد قلدری مدرسه زمانی که معلمان روش‌های حل مسئله را یاد می‌گیرند، تمایل بیشتری به استفاده از آن‌ها دارند.»

نجاری و همکارانش می‌گویند:« برنامه حل مسئله اجتماعی به عنوان مداخله‌ای موثر می‌تواند، موجب کاهش قربانی شدن دانش آموزان قربانی قلدر شود. علاقه اجتماعی درمانی یک روش موثر برای پرورش مهارت‌های اجتماعی در جهت افزایش همدلی، مسئولیت پذیری، همکاری، ارتباط و مشارکت در نوجوانان قلدر و قربانی است. همچنین میزان آگاهی و باورهای معلمان درباره ماهیت قلدری و دانش آموزان قلدر در انتخاب راهبردهایی که آن‌ها برای مدیریت کلاس به کار می‌برند، تاثیر دارند.»

در ادامه این پژوهش آمده است:« در حال حاضر قلدری یکی از مشکلات عمده و اساسی در نظام آموزش و پرورش به عنوان یک پدیده همه‌گیر محسوب می‌شود. با توجه به آمارهایی که از قلدری ارائه شده، امروزه با قاطعیت می‌توان گفته که قلدری در مدرسه مشکلی بین‌المللی است. درنتیجه تمایل به شناخت و مهار قلدری امروزه یکی از دغدغه‌های بسیاری از مجامع ملی و بین المللی شده است.

سازمان ملل نیز قلدری را به عنوان یکی از مشکلات عمده در مدارس به رسمیت شناخته و نسبت به پیامدها و آثار مخرب آن هشدار می‌دهد. بدون شک هیچ تردیدی باقی‌ نمی‌ماند که پیامدها و تاثیرات قلدری روی قربانیان منجر به بروز مشکلاتی می‌شود که در چهارچوب موضوع خشونت باید آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.»

در نتایج این پژوهش آمده است:« آموزش نوجوانان می‌تواند به عنوان ابزاری موثر در جهت تغییر و جهت‌دهی رفتار آنان بکار گرفته شود و از آن به عنوان وسیله‌ای برای کاهش مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان و افزایش مهارت‌های اجتماعی و رفتارهای مثبت در آنان استفاده کرد.

افراد قلدر بیشتر هیجان‌های منفی را نسبت به هیجان‌های مثبت ابراز می‌کنند و این خود باعث می‌شود که دیگران آن‌ها را به عنوان فردی خشن به حساب آورده و رفتارهای قلدری آنان را قبول کنند. افراد قلدر معمولا سازگاری کمی در مدارس از خود نشان می‌دهند که خود باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در زمینه تحصیلی می‌شود. معمولا این افراد بیشتر از محیط مدرسه متنفر می‌شوند و زمینه‌های ناسازگاری بقیه افراد قربانی نیز فراهم می‌کنند.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 14 بهمن 1398


 رخت سفید بر جای‌جای طبیعت بوکان جاخوش کرده و جلوه‌هایی منحصر به فرد زمستانی در این شهرستان ایجاد کرده‌است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 14 بهمن 1398

مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی آذربایجان‌غربی گفت: رونق اشتغال در زندان‌ها زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی برخانواده خواهد بود.

رونق اشتغال در زندان‌ها زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی

حمزه بروجنی در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به نقش حرفه آموزی و توانمندسازی در زندان‌های آذربایجان‌غربی اظهار کرد: اجرای طرح حرفه آموزی زندانیان یکی از اولویت‌های 10‌گانه و از وظایف سازمان است که در کاهش آسیب‌های اجتماعی و حمایت از خانواده زندانیان با رویکرد فراگیری حرفه وایجاد شغل نقش موثری دارد و رونق اشتغال در زندان‌ها زمینه سازکاهش آسیب‌های اجتماعی بر خانواده خواهد بود.

وی افزود: کلاس‌های آموزشی حرفه آموزی و توانمندسازی زندانیان با همکاری سازمان فنی حرفه‌ای و میراث فرهنگی و سایر ارگان‌های دولتی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی درقالب 150 رشته در بخش صنعتی مربوط به سیم کشی ساختمان، آموزش اتوکد، در بخش کشاورزی، برگزاری کلاس‎‌های آموزشی پرورش قارچ، زنبور داری، پرورش زعفران و در بخش هنری قالی بافی ، معرق کاری، منبت کاری، منجق دوزی و عروسک سازی برای بانوان اجرا می‌شود.

بروجنی با اشاره به اینکه کلاس‌های حرفه آموزی در سطح زندان‌های استان تشکیل می‌شود، بیان کرد: بعد از برگزاری دوره‌ها و آموزش برای زندانیان گواهی شرکت در دوره بدون ذکر نام زندان صادر که زندانی می‌تواند با این گواهی از مرکز مراقبت بعد ازخروج، تسهیلاتی بانکی به مبلغ 20میلیون تومان دریافت و با این تسهیلات آغاز به فعالیت کند.

مدیرکل زندان‌های آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سه نوع اشتغال در زندان‌‌های استان وجود دارد، تصریح کرد: در داخل زندان و کوپه‌های زندانیان، صنایع دستی، منجق دوزی، تسبیح سازی و یا در کارگاه‌های داخل زندان و در صورت باز بودن رای، در کارگاه‌های خارج زندان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه 2 هزار و 816 زندانی در استان مشغول به فعالیت است، خاطرنشان کرد: برای زندانیان مشغول به کار حقوقی در نظر گرفته شده که 50 درصد این حقوق به فرد زندانی و 50 درصد به حساب خانواده فرد واریز، در بعضی کلاس ها خانواده زندانی ها از طرف انجمن های حمایت از زندان های استان آموزش و توانمند سازی می‌شوند.

بروجنی اضافه کرد: به زودی کلاس های مهارت اساسی زندگی در شهرستان‌های اشنویه، بوکان، نقده، چایپاره، میاندوآب برای خانواده زندانیان برگزار وعلاوه بر برگزاری کلاس‌های آموزشی و آموزش مهارت زندگی کارت های هدیه نقدی در نظر گرفته شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 14 بهمن 1398


اثر نقاشی «سارا خضریانی»، یکی از هنرمندان معلول بوکانی در سالن گالری فرهنگ‌سرای سیمرغ به مناسبت دهه مبارک فجر و با حضور مسوولان بوکان گشایش یافت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
دوشنبه 14 بهمن 1398


سلول های سرطان سینهحق نشر عکسSCIENCE PHOTO LIBRARY
Image captionشیوه تازه می تواند در معالجه بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان پروستات و سینه استفاده شود

پژوهشگران اعلام کرده‌اند که بخشی از سیستم ایمنی بدن که بتازگی کشف شده می‌تواند طوری تغییر یابد که انواع سرطان‌ها را معالجه کند.

این گروه از پژوهشگران دانشگاه کاردیف در ولز، شیوه‌ای برای از بین بردن سرطان پروستات، سینه، ریه و سایر سرطان‌ها در آزمایشگاه یافته‌اند.

این یافته‌ها که در نشریه "نیچر ایمونولوژی" به چاپ رسیده، هنوز روی بیماران آزمایش نشده است ولی محققان می گویند که "ظرفیت بالایی" برای این کار وجود دارد.

کارشناسان می‌گویند که هر چند این کار پژوهشی در مرحله ابتدایی است ولی بسیار مهیج است.

یافتهها دقیقا چیست؟

سیستم ایمنی ما سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل عفونت است که به سلول‌های سرطانی نیز حمله می‌کند.

دانشمندان به دنبال راه‌های "غیرمعمولی" بوده‌اند که سیستم ایمنی بدن از طریق آن به طور طبیعی به تومورها حمله می‌کند.

آنچه که یافته‌اند، سلولی به نام "تی" (لنفوسیت تی) در خون است؛ یک سلول سیستم ایمنی که می‌تواند خطر را در بدن شناسایی و برای حذف آن اقدام کند.

فرق این سلول با بقیه سلول‌ها این است که سلول تی می‌تواند به طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها حمله کند.

پروفسور "اندرو سِوِل" به بی‌بی‌سی می‌گوید "احتمال دارد که بتوانیم همه بیماران (سرطانی) را (با این شیوه) معالجه کنیم."

به گفته او "قبلا هیچکس باور نداشت که این موضوع امکانپذیر باشد."

این یافته "دورنمای دستیابی به شیوه‌ای را که برای همه سرطان‌ها کاربرد داشته باشد، محتمل‌تر کرده‌است؛ یعنی یک نوع از سلول تی که قادر به از بین بردن بسیاری از انواع سرطان‌ها در میان مردم باشد."

این شیوه چگونه کار می کند؟

سلول های تی (لنفوسیت تی)، "گیرنده‌هایی" بر سطح خود دارد که می‌تواند ترکیب شیمیایی را تشخیص دهد.

گروه پژوهشگران دانشگاه کاردیف در آزمایشگاه نوعی سلول تی را کشف کرد که گیرنده‌اش می‌تواند طیف گسترده‌ای از سلول‌های سرطانی را پیدا کند و از بین ببرد، از جمله سلول‌های سرطانی ریه، پوست، خون، روده بزرگ، سینه، استخوان، پروستات، تخمدان، کلیه و دهانه رحم.

مساله مهم این است که در این شیوه، بافت‌های سالم دست نخورده می‌مانند.

حمله سلول های تی به سلول های سرطانیحق نشر عکسSCIENCE PHOTO LIBRARY
Image captionحمله سلول های تی به سلول های سرطانی

این موضوع که سلول دقیقا چرا به این صورت عمل می‌کند، در حال بررسی است.

گیرنده این سلولِ بخصوص با یک مولکول به نام "ام آر یک" که بر سطح هر سلول بدن وجود دارد، تعامل می‌کند.

به نظر می‌رسد که مولکول ام آر یک متابولیسم غیرطبیعی سلول سرطانی را به سیستم ایمنی بدن گزارش می‌کند.

"گری دولتون" یکی از پژوهشگران به بی‌بی‌سی می‌گوید "ما اولین گروهی بودیم که سلول تی را که ام آر یک را در سلول های سرطانی پیدا می‌کند توضیح دادیم؛ کاری که قبلا انجام نشده و در نوع خود اولین بار است."

اهمیت این موضوع چیست؟

شیوهای درمانی سرطان با سلول تی، هم اکنون هم وجود دارد و توسعه ایمنی درمانی در معالجه سرطان یکی از جالب ترین پیشرفت ها در این حوزه بوده است.

شناحته شده ترین مثال "CAR-T" یک داروی حاوی سلول زنده است که طی فرایند مهندسی ژنتیک بر سلول های تی بیمار تهیه می شود تا سلول های سرطانی را جست وجو و نابود کند.

این شیوه نتایج جالبی به همراه دارد که می تواند بعضی از بیماران را از حالت لاعلاج درآورده در مسیر بهبود قرار دهد.

ولی این روش درمان بسیار خاص و تنها برای معدودی از سرطان ها کارساز است. همچنین موفقت چندانی در زمینه سرطان های که همراه با تومور هستند، در مقایسه با سرطان خون، نداشته است.

پژوهشگران می گویند یافته اخیر آنها می تواند برای معالجه همه سرطان ها به کار رود.

در عمل این روش چگونه عمل می کند؟

در این شیوه ابتدا باید نمونه خون بیمار گرفته شود. سپس سلول های تی از آن مشتق و تغییرات ژنتیکی در آن ها اعمال می شود تا بتوانند گیرنده های یابنده سرطان را بسازند.

معالجه سرطان با سلول تی

سلول های ارتقاء یافته می توانند در مقادیر زیاد در آزمایشگاه تکثیر شوند و دوباره به بیمار تزریق شوند. به همان صورتی که در شیوه CAR-T انجام می شود.

نظر کارشناسان

"لوچیا موری" و "جنارو دیلیبرو" از دانشگاه بازل سوئیس میی گویند که این پژوهش "ظرفیت بالایی" دارد ولی هنوز بسیار زود است که بگوییم در معالجه همه سرطان ها موفق خواهد بود.

"دانیل دیویس"، پروفسور ایمنی‌شناسی در دانشگاه منچستر، می گوید که هم اکنون این تحقیق در مرحله پایه‌ای است و هنوز تا اینکه دارویی به دست بیمار برسد، کار زیادی لازم است.

به گفته او "در این مورد شکی نیست که این یافته بسیار جالب است، هم برای پیشبرد دانش ما درباره سیستم ایمنی بدن و هم درباره احتمال تولید داروهای تازه در آینده."

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
چهارشنبه 2 بهمن 1398
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic