شه پول SHAPOL- بوکان
کشتن انسانهای بی گناه و بی دفاع در اقصا نقاط کره زمین در قالب هرگونه دیدگاه و مکتب ، محکوم و جزو لکه های ننگین تاریخ بشر است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بوران b.kaseb@chmail.ir
نظرسنجی
عملکرد کدام یک از دوره های شورای اسلامی شهرستان بوکان بوسیله شما مثبت تر ارزیابی می شود کوچیک که بودم می شنیدم که بین بوکان و میراباد قراره 5 تا پل بسازند . اون وقتها بوکان فقط پل فلزی یک طرفه قدیمی را داشت و تردد با آن تعداد بسیار کم ماشین ها ، باز هم با مشکل روبرو بود . حالا که جمعیت بوکان پس از 40 سال  12 برابر شده و تردد ماشینها بحد انفجار رسیده و همچنین به لطف شهردار کنونی رو گذر پل قدیم نیز در حال اتمام است لازم که پروژه احداث پلهای علی آباد و کوسه ، جهت جلوگیری از ترافیک سنگین ماشینهای درون شهری و برون شهری که در مسیر ورود و خروج به بوکان در حال تردد هستند مطرح شود و بصورت جدی مورد توجه کار بدستان بوکان قرار گیرد انشالله .
عبداله زاده - کارشناس مسئول سلامت روان
لازم به ذکر است که سلامت اجتماعی که ترافیک و آلودگی صدا که بهداشت روان را به خطر می اندارد یکی از شاخه های مطرح شده در آنست در تخصص سلامت روان می باشد .

طرح زیر پیشنهادیست و مهندسی شده نمی باشد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
چهارشنبه 28 فروردین 1398

کشف 10 گونه قارچ سمی در کردستان

سرویس کردستان - مسئول بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: تاکنون 10 گونه قارچ سمی در این استان شناسایی شده که تشخیص آن برای افراد عادی مُیسر نیست.

سرویس کردستان - مسئول بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: تاکنون 10 گونه قارچ سمی در این استان شناسایی شده که تشخیص آن برای افراد عادی مُیسر نیست.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ پیمان شریفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 70 هزار گونه قارچ در دنیا شناخته شده که 45 تا 50 گونه سمی آن در ایران است.

وی با اشاره به بارندگی های مناسب سال های اخیر بویژه امسال افزود: به همین دلیل زمینه رویش قارچ های خوراکی و سمی بیش از گذشته فراهم شده و در طبیعت استان کردستان نیز بیشتر از سال های گذشته شاهد رویش این قارچ ها هستیم.

شریفی به تنوع گونه ای زیاد قارچ های خوراکی و سمی اشاره کرد و یادآور شد: در این استان و منطقه غرب کشور، 10 گونه سمی قارچ به مرحله تشخیص رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تشابه ظاهری بین قارچ های خوراکی و سمی بسیار زیاد است، اضافه کرد: پارسال، برداشت سنتی قارچ معضلاتی را به وجود آورد و موجب مسمومیت شمار زیادی از هموطنان و حتی مرگ برخی از آنها شد.

مسئول بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با تاکید بر اینکه تنها راه تشخیص قارچ خوراکی از سمی از طریق آزمایشگاه است، گفت: حتی افرادی که ادعای سال ها تجربه برداشت سنتی قارچ دارند هم نمی توانند گونه سمی و خوراکی را از هم تشخیص دهند.

وی افزود: تنوع اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی زاگرس موجب شده که این منطقه زادگاهی برای رویش بیش از 2 هزار گونه گیاه باشد که برخی از این گیاهان نظیر قارچ ها، می تواند سمی باشد و برای مصرف کنندگان مشکلات حادی بوجود آورد.

شریفی اظهار داشت: قراردادی بین بهره برداران مراتع و منابع طبیعی در زمینه برداشت قارچ منعقد شده اما متاسفانه برداشت سنتی نیز در حال انجام است.

وی یادآور شد: برخی ادعا می کنند که قارچ های طبیعی ارگانیک بوده و نوع پرورشی آن مصنوعی است که این حرف به هیچ عنوان علمی نیست.

به گزارش ایرنا، هفته گذشته هشت نفر در شهرستان سقز بدلیل مصرف قارچ های سمی مسموم شده و به مراکز درمانی مراجعه کردند.

افراد در صورت مصرف قارچ سمی در صورت بروز عوارض و نشانه های گوارشی (تهوع، استفراغ، دل درد شدید، کاهش سطح هوشیاری و اسهال) سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

مردم از چیدن و یا حتی دست زدن به قارچ ها در طبیعت خودداری کرده و به هیچ وجه قارچ فله‌ای و یا بسته بندی شده بدون آرم سلامت خریداری نکنند.

سال گذشته 17 استان کشور در راستای مصرف قارچ سمی درگیر مسمومیت بودند و 22 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند که سه نفر از آنان کردستانی بودند.

استان کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61درصد سطح استان را شامل می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
سه شنبه 27 فروردین 1398

نگاهی به رمان «حصار و سگ های پدرم» از شاهکارهای ادبیات کوردی

سرویس کوردانه- رمان حصار و سگ‌های پدرم اثر شیرزاد حسن، یکی از بزرگ‌ترین داستان‌نویسان کُرد است که به عقیده بسیاری از منتقدان نقطه عطفی در ادبیات کُردی است .

سرویس کوردانه- رمان حصار و سگ‌های پدرم اثر شیرزاد حسن، یکی از بزرگ‌ترین داستان‌نویسان کُرد است که به عقیده بسیاری از منتقدان نقطه عطفی در ادبیات کُردی است .

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، ایسنا نوشت: شیرزاد حسن در سال ۱۹۵۰ در شهر اربیل – یکی از شهرهای بزرگ کردستان عراق – متولد شد.

پدر او نظامی خشنی بود و در خانواده آن‌ها کسی اجازه ابراز عقیده نداشت و همین مسئله باعث کم‌رویی شیرزاد نوجوان شد. او بعدها شخصیت پدر و جامعه سنتی و پدرسالار خود را در داستانهایش، از جمله نوولت قدرتمند «حصار و سگهای پدرم» بازتاب داد . 

سال ۱۹۷۵ دانشنامه کارشناس   زبان انگلیسی را از دانشگاه المستنصریه بغداد دریافت کرد و به عنوان دبیر زبان خارجه به تدریس پرداخت. سال ۱۹۹۷ پس از شرکت در کنفرانس جهانی نویسندگان مدت شش ماه در فنلاند ماندگار شد.

او هم‌اکنون در شهر سلیمانیه برای یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل کار می‌کند و همچنان به نوشتن داستان و رُمان مشغول است .

"حصار و سگ های پدرم" از مشهورترین آثار او و جزء بهترین آثار در ادبیات کردی است. نقش پدر در این رمان بسیار پررنگ است و نویسنده در آن را شخصیت پدر خودش را – که پلیسی سنگ‌دل و تندخو بود – منعکس کرده است .

شیرزاد حسن در این رمان با روایت توتم و تابو به اصول پدرسالاری از دیدگاه فروید می‌پردازد. پدرکشی تم اصلی این رمان است. در حصار و سگ‌های پدرم روح پدر بر سر شخصیت‌های داستان چنان سنگینی می‌کند که حتی پس از کشته شدنش حضور او را همچنان احساس می‌کنند. از نظر شیرزاد حسن پدر نشانه‌ کابوس بزرگ قدرت است که همچون سایه‌ای از او جدا نمی‌شود؛ قدرتی که خشونت پدر را نشان می‌دهد. موضوع بسیاری از داستان‌های او کشتن و جامعه‌ اِروس‌کُش است. در بسیاری از داستان‌های او روایت زندگی آدم‌های درمانده و ذلیل و تنهای جامعه‌ی کُرد، به‌ویژه بیوه‌زنان و پیردختران و پسرانِ ناامید اما عاشق دیده می‌شود .

خلاصه کتاب حصار و سگ‌های پدرم این رمان درباره یک خانواده بسیار بزرگ و پرجمعیت است که توسط پدر خانواده اداره می‌شود و او همه افراد خانواده را در خانه حبس کرده است و به دور خانه نیز یک حصار کشیده است. حصاری که در قسمتی از کتاب چنین توصیف می‌شود: «زندان دختران و پسرانش، طویله‌ی اسب و استرهایش، قفس بلبل‌هایش، لانه و آشیانه‌ی سگ و گربه، خرگوش و کبوترهایش، اولین و آخرین منزلگاه زنانش.» کسی حق خارج از این حصار را ندارد و همه باید در داخل خانه به وظایف خود عمل کنند. افراد خانواده باید به طور کامل در خدمت پدر و حیوانات خانه باشند و مو به مو دستورات پدر را اجرا کنند.

مریوان حلبچه ای مترجم کتاب می گوید: «حصار و سگ‌های پدرم»  اواخر دولت اصلاحات در نشر چشمه  چاپ شد. البته من این رمان را اواخر سال  ۷۸ یا ۷۹  به ناشر تحویل دادم که به خاطر این‌که حاضر به سانسور نشدم با چند سال تأخیر در سال ۸۲ منتشر شد.  این کتاب  اولین ترجمه من از کردی به فارسی بود .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
سه شنبه 27 فروردین 1398

دانستنی‌های حقوقی

باور‌های غلط حقوقی در خصوص اختیارات نیروی انتظامی

سرویس ایران- طبق قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ نیروی انتظامی یکی از ضابطین دادگستری به شمار می‌رود و به‌عنوان ضابط دادگستری دارای اختیاراتی است. در خصوص حدود این اختیارات باور‌های نادرستی در جامعه و حتی بعضاً در بین مأمورین انتظامی وجود دارد

سرویس ایران- طبق قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ نیروی انتظامی یکی از ضابطین دادگستری به شمار می‌رود و به‌عنوان ضابط دادگستری دارای اختیاراتی است. در خصوص حدود این اختیارات باور‌های نادرستی در جامعه و حتی بعضاً در بین مأمورین انتظامی وجود دارد

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از تابناک؛ »؛ بر اساس قوانین مختلف ازجمله قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۶۹ مأموریت‌های متعددی به این نیرو محول شده که یکی از آن‌ها، ایفای نقش به ‌عنوان «ضابط دادگستری» است، این نیرو وظایف و مسئولیت‌های دیگر را نیز از جمله تأمین امنیت برای برگزاری اجتماعات، تشکل‌ها، راهپیمایی‌ها، حفاظت از مسئولین و شخصیت‌های داخلی و خارجی در سراسر کشور در حوزه اماکن و مسئولیت اجرای مصوبات شورای امنیت و … بر عهده دارد، ولی آن‌چه عموم مردم مشاهده می‌کنند و با نیروی انتظامی مواجه هستند، زمانی است که مأموران انتظامی به ‌عنوان ضابط دادگستری عمل می‌نمایند. در خصوص میزان اختیارات و حدود وظایف مأمورین نیرو‌های انتظامی در مواجهه با جرایم، باور‌های نادرستی شکل می‌گیرید که بحث ما متمرکز بر این فرض خواهد بود.

اختیارات نیروی انتظامی در مواجهه با جرایم

زمانی که نیروی انتظامی با جرمی مواجه می‌شود یا بزهی گزارش می‌شود؛ می‌توان با توجه به زمان اطلاع نیروی انتظامی از وقوع بزه و لحظه حضور در صحنه جرم، اختیارات این نیرو را به دو بخش تقسیم‌بندی کرد؛

الف) زمانی که جرم مشهود باشد؛ یعنی جرم در مرئی و منظر ضابطین انجام شده باشد و مأمورین نیروی انتظامی در زمان وقوع جرم در محل حضور داشته یا بلافاصله حاضر شوند که در این صورت اختیارات وسیع‌تری دارند از جمله اینکه اگر متهم در محل باشد می‌تواند بدون نیاز به اخذ دستور از مقام قضایی (دادستان) وی را دستگیر و ادله جرم را جمع‌آوری نماید. هرچند در این حالت مکلفند به قید فوریت مراتب را به اطلاع مقام قضایی برسانند، ولی به‌هرحال در مواردی امکان بازداشت تا ۲۴ ساعت برای ضابطین وجود دارد.

ب) اما اگر جرم مشهود نباشد، یعنی در زمان وقوع بزه یا بلافاصله بعدازآن در محل حاضر نشوند و صرفاً گزارش یا شکایتی در کلانتری یا نزد مأمورین انتظامی طرح شود. در این صورت ضابطان رأساً حق دستگیری متهم را نخواهند داشت و باید از مقام قضایی (دادستان) دستور بگیرند.

باور نادرست حقوقی در خصوص حدود اختیارات ضابطان

گفتیم که اگر جرم مشهود نباشد، ضابطان رأساً حق دستگیری متهم را ندارند. در این رابطه یک باور نادرست وجود دارد که برخی فکر می‌کنند بعد از وقوع جرم می‌توانند با ارائه شکوائیه به کلانتری، با اجازه رئیس کلانتری و بدون نیاز به رسیدگی در دادسرا و دستور مقام قضایی در معیت مأمور نسبت به دستگیری متهم اقدام نمایند. حال آن‌که اساساً مأمورین انتظامی در مقام ضابط دادگستری – غیر از فرضی که گفته شد (فرض جرم مشهود) - اجازه هیچ اقدامی بعد از طرح شکایت ندارند و باید مراتب را به مقام قضایی (دادستان) منعکس نموده و وفق دستور وی اقدام نمایند. البته مشاهده شده است که برخی از مأمورین انتظامی در جرایم غیرمشهود و بعد از وصول شکوائیه بدون دستور قضایی اقدام به دستگیری متهم نموده‌اند که این امر تخلف محسوب می‌شود و با حصول شرایط می‌تواند جرم نیز باشد.

دومین باور نادرست در بین عموم مردم در خصوص حدود اختیارات مأمورین نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط دادگستری در خصوص ورود به اماکن و تفتیش اشیا (مثل اتومبیل) است. البته این تلقی نادرست در بین برخی از مأموران انتظامی نیز وجود دارد. اختیارات مأموران انتظامی در خصوص ورود به اماکن خصوصی و بسته و نیز تفتیش اشیا در غالب موارد منحصر به یکی از دو امر است؛

۱) اخذ دستور و اجازه از مقام قضایی

۲) اذن متصرف اشیا یا ساکن محل

بنابراین، مأموران انتظامی رأساً نمی‌توانند اقدام به تفتیش اتومبیل یا محتویات وسایل الکترونیکی فرد نمایند مگر آنکه خود شخص اجازه دهد یا مقام قضایی مجوز صادر نماید.

اگر دلیلی بر اساس اقدام مأمورین انتظامی به‌طور خاص و ضابطان به‌طور عام به دست آید، بر اساس ماده ۳۶ قانون آیین دادرسی کیفری این دلیل نامعتبر است و بر اساس ماده ۶۳ همان قانون مأموران تخلف کرده‌اند. البته بی‌اعتباری دلیل، به این معنا نیست که متهم تبرئه می‌شود یا قرار منع تعقیب صادر می‌شود، بلکه آن گزارش مستند محکومیت قرار نخواهد گرفت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
سه شنبه 27 فروردین 1398

 

قنات قدیمی در دل 12 خانه روستایی در بوکان جاری شد  

سرویس موکریان_ بخشدار مرکزی بوکان گفت: در پی بارندگی های مناسب سال آبی جاری، آب قنات 2 روستای «کهریزه سردار» و « کهریزه محمود آباد» پس از 40 سال خشکسالی جاری شد.
سرویس موکریان_ بخشدار مرکزی بوکان گفت: در پی بارندگی های مناسب سال آبی جاری، آب قنات 2 روستای «کهریزه سردار» و « کهریزه محمود آباد» پس از 40 سال خشکسالی جاری شد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، محمد یزدان پناه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون آب در قنات کهریزه محمودآباد به میزان 10 اینچ و در قنات کهریزه سردار به میزان 6 اینچ در جریان است.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال در مسیر این قنات ها ساخت و سازهایی صورت گرفته، جاری شدن آب موجب بروز برخی مشکلات در این روستاها شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر 12 واحد مسکونی روستایی در مسیر قنات کهریزه محمود آباد ایجاد شده که چاه های حفر شده توسط آنان پر شده و آب در منازل برخی از این افراد نیز جاری شده است.

بخشدار مرکزی بوکان اضافه کرد: البته اقدامات لازم را برای حل مشکل این روستاییان انجام داده ایم تا آب به زمین های کشاورزی انتقال یابد.

یزدان پناه ادامه داد: احیا شدن این قنات قدیمی تاکنون خسارتی به این منازل مسکونی وارد نکرده است ولی آنها باید هشدارها را جدی بگیرند تا دچار خسارت و آسیب مالی نشوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
سه شنبه 27 فروردین 1398


( کل صفحات : 2 )    1   2   

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات