شه پول SHAPOL- بوکان
کشتن انسانهای بی گناه و بی دفاع در اقصا نقاط کره زمین در قالب هرگونه دیدگاه و مکتب ، محکوم و جزو لکه های ننگین تاریخ بشر است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بوران b.kaseb@chmail.ir
نظرسنجی
عملکرد کدام یک از دوره های شورای اسلامی شهرستان بوکان بوسیله شما مثبت تر ارزیابی می شود دانه‌های گیاهی ۳۰۰۰ ساله در بوکان

کاوش لایهنگاری قلعه «سردار بوکان» که با هدف مستندنگاری و مطالعه توالی استقراری این محوطه در حال انجام است به کشف دانههای گیاهی سههزار ساله انجامید

به گزارش ایسنا، یوسف حسنزاده، سرپرست لایهنگاری قلعه سردار بوکان در آذربایجان غربی، با اعلام این خبر گفت: دانههای گیاهی سه هزارساله درون کاسهای سفالی در چهارمین فاز معماری عصر آهن به دست آمد که شامل دانههای گندم، دانههای علفهای هرز و احتمالا مقداری دانههای جو است.

به گفتهی او، در کنار این کاسه سفالی هاون و کوبه سنگی نیز به دست آمد.

رییس گروه پژوهش موزه ملی ایران افزود: برخلاف تصور مردم از کاوشهای باستانشناسی که آن را به کشف اشیای نفیس و قیمتی محدود میدانند، این گونه یافتهها اهمیت بسیار بالایی در بازسازی شیوههای معیشتی، چگونگی آبوهوای منطقه در گذشته و تنوع زیستی آن دارند.

وی با بیان اینکه وجود رودخانه «سیمینهرود» و چشمه «آبی حوزه گهوره (حوضخانه بزرگ بوکان)» عامل اصلی استقراری عظیم با بیش از ۱۱ متر نهشته باستانی از دورههای مفرغ و آهن بوده است، تاکید کرد: قلعه سردار بوکان در سال ۱۳۴۷ به نام قلعه تپه به شماره ۵۷۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در حال حاضر در مرکز شهر بوکان در استان اذربایجان غربی قرار دارد.

حسنزاده تاکید کرد: باو جود ثبت این اثر در فهرست آثار ملی به دلیل حضور قلعه سردار درون بافت مسکونی شهرستان بوکان، متاسفانه آسیبهای زیادی به آن قلعه وارد شده است.

قلعه سردار یا اَرگ بوکان در سده نوزدهم میلادی و در سال۱۲۴۷ خورشیدی توسط عزیزخان مکری سردارکل عساکر منصوره و فرمانده کل قوای ایران در دوره ناصرالدین شاه ساخته شد.

عزیزخان مکری بانی این قلعه برای تسلط بر عشایر و کردهای مکری این بنا را ساخته بود. بخشهای دیگر این ساختمان توسط فرزندان و نوادگان او تکمیل و گسترش یافتهاست. این ساختمان روی تپهی تاریخی بنا نهاده شدهاست که در طول زمان مکانی برای اجرای سیاستهای دولتها بوده و کُردهای دارای مقام عالی در حکومتهای وقت از آن به عنوان یک مرکز حکومتی استفاده میکردند و بین عشایر  و طوایف کُرد این قلعه از اعتبار خاصی در مناطق کردنشین ایران برخوردار بودهاست. ارتفاع این ارگ از سطح زمین ۱۳ تا ۱۵ متر و طول آن ۳۰ متر است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
جمعه 26 مرداد 1397شهروند|  نیمه‌جان و رنجور به بیمارستان منتقل شد. درحالی ‌که حتی نمی‌توانست درست نفس بکشد. کتک خورده بود. به قدری که توان حرکت‌کردن هم نداشت. ژیوار تنها ٦سال داشت که زیربار شکنجه‌های نامادری‌اش تاب نیاورد و تسلیم مرگ شد پدر ژیوار با اهدای اعضای بدن پسر کوچکش موافقت کرده  و قرار است که ژیوار با رفتنش به چندنفر زندگی دوباره ببخشد. پسرکی بی‌دفاع که نتوانست از شکنجه‌گاه نامادری‌اش زنده بیرون بیاید. حالا زن بی‌رحم دستگیر شده و پدر ژیوار هم در شوکی بزرگ فرو رفته است. شوکی که توان صحبت‌کردن را هم از او گرفته است.
پنجشنبه گذشته بود که پسری ٦ساله را به بیمارستانی در بوکان منتقل کردند. پسری که دیگر جانی در بدن نداشت و به سختی نفس می‌کشید. زن و شوهری ناشناس وقتی این پسربچه را به بیمارستان منتقل کردند، مدعی شدند که او تشنج کرده است، اما پزشکان بعد از معاینه آثاری در بدن او مشاهده کردند که نشان از یک کودک‌آزاری تلخ می‌داد. آثاری از زخم، کبودی و گازگرفتگی در طرف چپ صورت و ساق راست، وجود داشت. ژیوار حتی به سختی نفس می‌کشید. بدنش نیمه‌جان بود و مشخص بود که کتک خورده است. این نشانه‌های مرموز باعث شد تا بلافاصله پزشکان و مسئولان بیمارستان موضوع را به پلیس گزارش دهند. ماموران این مسأله را در دستور کار خود قرار دادند و بلافاصله تحقیقات خود را در این رابطه آغاز کردند. زن و شوهری که این کودک را با خود به بیمارستان منتقل کرده بودند، هیچ نشانی از خود به جای نگذاشته و تنها یک شماره تلفن دروغین به مسئولان بیمارستان داده بودند، اما اسم و مشخصات کامل پسربچه را به پزشکان داده بودند، برای همین ماموران توانستند پدر و مادر این بچه را شناسایی و آنها را دستگیر کنند. در تحقیقات مشخص شد که پدر این پسربچه چند وقتی است با همسرش ازدواج کرده و در واقع این زن، نامادری ژیوار محسوب می‌شود. همچنین پیگیری‌های بعدی نیز نشان از شکنجه‌های این کودک از سوی نامادری‌اش داشت. برای همین پدر، آزاد شد و در مراحل بعدی نیز از همسرش به اتهام آزار و شکنجه کودکش شکایت کرد.
این درحالی بود که حال ژیوار هر روز بدتر و وخیم‌تر از گذشته می‌شد و به دلیل وخیم‌بودن وضع سلامتی‌اش به بیمارستان مهاباد منتقل شد تا اینکه به گفته پزشک معالج این کودک، وی دچار مرگ مغزی شد و دیگر امید به زنده‌ماندنش از بین رفت.
یکی از همسایه‌های این پسربچه در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید: «این خانواده تازه چند وقتی بود که به این محله نقل‌مکان کرده بودند، ولی قبلا در یک محله دیگر در همین بوکان زندگی می‌کردند. پدر ژیوار راننده تاکسی بود و همیشه مرد محترمی به نظر می‌آمد. خیلی مودب بود و هیچ‌وقت رفتار بد و ناشایستی از او ندیده بودیم، ولی در عوض همسرش اصلا رفتار مناسبی با هیچ‌کس نداشت. معلوم بود که با بچه‌ها هم رفتار بدی دارد. ما بارها دیده بودیم که ژیوار زخمی است و بدنش کبود؛ حتی چندین‌بار هم صدای فریادهای این زن و گریه ژیوار را می‌شنیدیم. دوماه پیش بود که پای ژیوار شکست و برایش پلاتین گذاشتند. بعدها مشخص شد که همین زن او را از پله‌ها هل داده و پای بچه شکسته است. روزی که حال ژیوار بد شد، صدای کتک‌کاری‌های شدید و بی‌رحمانه این نامادری را شنیدیم. او در خانه این کودک را به باد کتک گرفته و دست‌وپای وی را شکست. بر اثر شدت جراحات وارده و ضربات سنگین بر جسم این پسربچه او به صورت نیمه‌جان و بی‌هوش به بیمارستان بوکان منتقل شد. حالش خیلی بد بود و مشخص بود که این زن بشدت او را شکنجه
کرده است.»
این درحالی بود که پدر این کودک بر اثر شوک این حادثه اصلا نمی‌توانست صحبت کند و در بیمارستان فقط سکوت کرده بود. تنها در ادامه، یک منبع خبری مطلع که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که پدر این کودک تصمیم دارد اعضای بدن فرزندش را اهدا کند.
ایوب آذین‌پور معاون سیاسی- اجتماعی فرمانداری بوکان نیز درباره این پرونده گفت: «براساس اعلام‌نظر پزشک معالج، این کودک مرگ مغزی شده است. پدر این کودک نیز از همسر خود که نامادری کودک مرگ مغزی است، شکایت کرده است و باید درخصوص جزییات بیشتر این پرونده منتظر اعلام‌نظر نهاد قضائی باشیم. دادسرای مهاباد برای نامادری کودک بوکانی که دچار مرگ مغزی شده، قرار تأمین متناسب صادر کرده و وی بازداشت شده است. این نامادری به اتهام ضرب و شتم تفهیم اتهام شده است و از آن‌جا که محل وقوع این حادثه بوکان است، این پرونده به این شهرستان انتقال داده می‌شود.»
همچنین رئیس بهزیستی بوکان نیز ضمن تأیید کودک‌آزاری توسط نامادری سنگدل در یکی از مناطق بوکان، گفت: «این کودک درحال حاضر در بیمارستان مهاباد و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
پنجشنبه 18 مرداد 1397

حاشیه نشینی از معضلات اجتماعی شهرهای مختلف آذربایجان غربی بوده که حل آن با چالش های بزرگی روبرو است زیرا نه مردم حاشیه نشین توان مالی برای جابجایی دارند و نه مسوولان می توانند خیل عظیم حاشیه نشینان را به مشارکت در حل این معضل ترغیب کرده یا امکانات رفاهی در این مناطق وسیع فراهم کنند.

به گزارش ایرنا شکل گیری سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه نشینی از مسایل اجتماعی پسا صنعتی شدن و مهاجرت روستاییان به مراکز تولیدی در شهرهاست؛ کشور ما نیز با شروع صنعتی شدن و کاهش نقش روستاها در تولید داخلی و جایگزینی صنایع کوچک محلی با واردات کالاهای صنعتی، به تدریج با این معضل روبرو شد.
حاشیه نشینی به شکل حلبی آباد ابتدا در تهران، تبریز، اصفهان و سایر شهرهای صنعتی پدیدار شد اما در زمان حاضر نه تنها در ارومیه بلکه در شهرهای بوکان، پیرانشهر، مهاباد، میاندوآب، سردشت و خوی نیز مناطق حاشیه نشین شکل گرفته است.
یکی از ویژگی های حاشیه نشینی در آذربایجان غربی و به ویژه جنوب آن مهاجرپذیری از استان های همجوار به دلیل شیب توسعه ای و وجود فضای کافی گسترش شهری بوده که شهرستان بوکان نمونه عینی آن است.
یک کارشناس مسایل اجتماعی معتقد است که حدود 360 تا 400 هزار نفر از جمعیت آذربایجان غربی را حاشیه نشین ها تشکیل می دهند و برخی برآوردها کل جمعیت سکونتگاه های غیررسمی استان را 600 هزار نفر تخمین می زنند.
هوشنگ عطاپور اضافه کرد: با توجه به تفاوت تعریف سکونتگاه غیررسمی با حاشیه نشینی و تفاوت سطح اقتصادی حاشیه نشین ها با ساکنان سکونتگاه های غیررسمی از نظر اجتماعی، حاشیه نشینی مساله اصلی به شمار می رود و اگر مدیریت نشود به آسیب اجتماعی تبدیل می شود.
وی اضافه کرد: شهرستان ارومیه به طور متوسط سالانه با افزایش 70 هکتار از مناطق حاشیه نشین روبه رو است که البته بخش عمده ای از این حاشیه نشینی به سکونتگاه های غیررسمی و ساخت و سازهای غیرقانونی و زمین خواری و کوه خواری برمی گردد.
وی ادامه داد: در ارومیه باید موضوع حاشیه نشینان با شرایط اجتماعی اقتصادی آسیب پذیر از گروه شکل دهندگان سکونت گاه های غیررسمی و غیر قانونی تفکیک داده شوند.
عطاپور بیان کرد: بخش عمده ای از حاشیه نشینان را جمعیت مهاجران از همان استان تشکیل می دهند یعنی حاشیه نشینان شهر خوی اغلب از روستاهای اطراف و در ارومیه هم جمعیت حاشیه نشینان ترکیبی از جمعیت کل استان هستند.
وی ادامه داد: در جنوب آذربایجان غربی نیز مهاجرت هایی از استان های جنوبی کشور مشاهده می شود و مناطق حاشیه ای شهر بوکان بیشترین مقصد آنان در دهه های اخیر بوده است.
این کارشناس مسایل اجتماعی با بیان اینکه حاشیه نشینی به منزله ترکیبی از شرایط اجتماعی پیچیده و متعارض است که جمعیت ناهمگونی را از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی درون خود دارد، بیان کرد: مناطق حاشیه نشین در گسل های اجتماعی و فرهنگی مستقر هستند.
وی افزود: این مناطق به دلیل تفاوت های فرهنگی و اقتصادی از ساخت شهری پس زده می شود یعنی حاشیه نشینی زندگی در تبعیض آشکار و دسترسی نداشتن به منابع و تسهیلاتی است که جمعیت اصلی شهر از آن برخوردار هستند.
عطاپور بیان کرد: همین نسبت اجتماعی و اقتصادی در بستر ناهمگونی فرهنگی به شکل گیری جزایر اجتماعی منجر می شود و ساکنان این مناطق را با معضل آسیب های اجتماعی مواجه می کند.
وی اضافه کرد: ساکنان مناطق حاشیه نشین انسان های شریفی هستند که برای دسترسی به رفاه نسبی و نداشتن موقعیت مناسب اقتصادی در سرزمین مبدا و بر اساس یک حق قانونی یعنی مهاجرت درون سرزمینی به حاشیه های شهر پناه آورده اند ولی در نهایت به مشکل خارج از محدوده بودن برخورد کرده و مورد غضب برنامه ریزان و مسوولان شهری و حتی اجرایی قرار گرفته اند.
وی بیان کرد: خوشبختانه در دوره دولت تدبیر و امید کارهای جدی برای توانمندسازی حاشیه نشینان شروع شده و تداوم آن با جدیت بیشتر ضروری است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: یک پنجم جمعیت کشور حاشیه نشین هستند و آسیب های اجتماعی ناشی از حاشیه نشینی در حال گسترش است.
رسول خضری با بیان اینکه حاشیه نشینی از مرز هشدار گذشته و در برخی مناطق به مساله ای امنیتی و اساسی تبدیل شده است، افزود: آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین به دلیل فقر شیوع بیشتری دارد و متاسفانه به دلیل نبود عزم جدی، یکپارچگی و مدیریت واحد هنوز گامی جدی برای مدیریت آن برداشته نشده است.
این نماینده مجلس ادامه داد: در حالی که اغلب مناطق حاشیه نشین پروانه ساخت دارند و دارای امکاناتی مانند آب، برق و گاز هستند، چطور می توان از آنجا به عنوان سکونتگاه های غیررسمی یاد کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت در برنامه ششم مکلف به کاهش 25 درصدی حاشیه نشینی تا پایان برنامه شده، گفت: هنوز یک درصد از اهداف این مصوبه محقق نشده زیرا آمار حاشیه نشینان کاهش نیافته است.
نماینده سردشت و پیرانشهر با تاکید بر اینکه دولت باید برای مبارزه با آسیب های اجتماعی برنامه و تصمیم واحد داشته باشد، گفت: اغلب کشورهای دنیا برای مبارزه با آسیب های اجتماعی برنامه مدون داشته و بودجه های ویژه ای را اختصاص می دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی نیز در آخرین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان با بیان اینکه طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی استان در حال تهیه و تدوین است، گفت: با برگزاری جلسات متعدد در این خصوص و اولویت بندی آسیب ها، تکالیفی برای تمامی دستگاه های اجرایی در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده و دولت مکلف است این تکالیف را اجرا کند.
علیرضا رادفر ادامه داد: نقاط آسیب پذیر و آسیب خیز به ویژه در مناطق حاشیه ای شهر باید به موقع و دقیق شناسایی شده و اقدامات لازم برای بهبود و رفع این نقاط آسیب پذیر باید به موقع انجام شود.
وی اضافه کرد: مهاجرت معکوس به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی استان مطرح بوده و در این خصوص پنج شهرستان هدفگذاری و مقرر شده است تا در هر سال 10 درصد از روند مهاجرت های معکوس آنها کاسته شود.
به گزارش ایرنا برخی از ساکنان مناطق حاشیه نشین ارومیه از جمله حسین آباد، انتهای جاده انهر و شهرک گلمان نیز نبود فضای سبز و محیط بهداشتی برای بازی کودکان در این مناطق را یاد آور شدند.
لیلا اسدی، یکی از ساکنان این مناطق گفت: سال ها پیش از سر ناچاری و به دلیل نبود شغل مجبور به مهاجرت به ارومیه شدیم اما تنها چیزی که از این کلان شهر نصیب ما شد، بیکاری و زندگی مشقت بار بود.
یکی دیگر از ساکنان شهرک گلمان نیز گفت: اگرچه اینجا را شهرک نامیده اند اما هنوز از کمترین امکانات بی بهره است؛ فاصله طولانی تا شهر و نبود مراکز درمانی و خدماتی دست به دست هم داده و ما را از حاشیه نشین هم حاشیه نشین تر کرده است.
نماینده مردم ماکو و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به جرم خیز بودن مناطق حاشیه نشین گفت: افزایش ناهنجاری های اجتماعی نظیر سرقت، اعتیاد و طلاق از جمله پیامدهای شوم حاشیه نشینی است.
عین الله شریف پور با تاکید بر اینکه با افزایش حاشیه نشینی هزینه های امنیتی هم بالا می رود، بیان کرد: فراهم کردن بسترهای اشتغال، راه اندازی صنایع کوچک و کارگاه های زودبازده می تواند روستاییان را در روستا ماندگار کرده و جلوی مهاجرت و حاشیه نشینی آنان را بگیرد.
شریف پور گفت: هنوز فرصت های شغلی مناسبی به منظور رفاه حال مردم مناطق روستایی و عشایری ایجاد نشده و به همین علت ساکنان این مناطق به شهرها کوچ می کنند و در نهایت حاشیه نشینی ناشی از کوچ آنان به یکی از معضلات جدی آذربایجان غربی تبدیل شده است.
نماینده مردم ماکو در خانه ملت اضافه کرد: امروزه کشاورزی به خاطر پایین بودن ارزش افزوده نمی تواند درآمد مناسبی نصیب کشاورزان کند و همین بی بهره ماندن کشاورز از درآمد مناسب، از عوامل مهاجرت و گسترش پدیده حاشیه نشینی است.
به گزارش ایرنا 600 هزار نفر در 72 محله با وسعت سه هزار هکتار در مناطق حاشیه ای شهرهای آذربایجان غربی زندگی می کنند که بیش از 200 هزار نفر از آنان در ارومیه و در مناطقی چون کشتارگاه، حاجی پیرلو، وکیل آباد، اسلام آباد، علی آباد، حسین آباد، شهرک پردیس و شهرک گلمان سکونت دارند.
بر اساس این گزارش روستاهای الواج، دیگاله، دیزج سیاوش، طرزیلو و تعداد دیگری از روستاها که به دلیل توسعه شهر ارومیه در اراضی داخل شهر قرار گرفته‌، از معضل حاشیه نشینی در امان نمانده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
پنجشنبه 18 مرداد 1397

سهولان؛-دومین-غار-آبی-ایران

  یکی از کم نظیرترین غارهای ایران، غار سهولان است که بعد از غار علیصدر همدان، دومین غار آبی ایران محسوب می‌شود.

مهاباد یکی از شهرهای کردنشین ایران در استان آذربایجان غربی است که یکی از جلوه های زیبای طبیعت را در خود جای داده است. سهولان در زبان کردی به معنی یخبندان است که از نام روستایی به همین اسم در نزدیکی غار گفته شده است. البته مردم محلی این غار را بیشتر به نام “کونه کوتر” به معنی لانه کبوتر می خوانند و دلیل آن وجود تعداد زیادی لانه کبوتر در داخل غار می باشد.

این غار آبی در دل رشته کوه های کوتر قرار دارد و قدمت آن با توجه به رسبوبات آهکی و همچنین لایه های سفالی به دست آمده، هزاره دوم قبل از میلاد تخمین زده می شود. همچنین طبق مطالعات غارشناسان، تا دوره پارتی و اسلامی و قرون وسطی، انسان ها در این غار سکونت داشتند اما امروزه تنها موجودات زنده این غار کبوترهای چاهی و خفاش ها هستند.

غار سهولان در ۴۰ کیلومتری مهاباد و ۲۸ کیلومتری بوکان در جاده مهاباد- بوکان قرار دارد و دارای دو دهانه ورودی است. دهانه اصلی با ارتفاع ۱۷۶۵ متر موسوم به کونه کوتر است و دهانه بعدی با ارتفاع ۱۷۹۵ متر کونه مالان نام دارد. ورودی کونه کوتر به وسیله دالانی به عمق ۳۰ متر به دریاچه غار متصل می شود. در دیواره های این دالان نقش هایی از دوران ماقبل تاریخ دیده می شود. ارتفاع سقف غار تا دریاچه حدود ۵۰ متر است و قندیل های آهکی زیبایی از آن آویزان شده اند.

طول مسیر آبی آن ۳۰۰ متر است، و بیشترین عمق دریاچه به ۳۲ متر نیز می رسد. رطوبت داخل غار نیز بیش از ۸۰درصد است. اختلاف دمای داخل غار با بیرون نیز ۱۰ الی ۱۵ درجه است. همچنین ابعاد تالار اصلی غار ۵۸ متر در ۴۲ متر است. به علت تاریکی درون غار هیچ جلبکی درون آب رشد نکرده است و تنها، موجودات میکروسکوپی داخل آب وجود دارد. دریاچه اصلی ۲۰۰ مترمربع مساحت دارد که به وسیله آبراه‌هایی به پهنای ۱ تا ۲ متر به دریاچه دیگری متصل می شود که این دریاچه نیز دارای خشکی، گلوگاه و ایوان های بلندی است، علاوه بر اینها یک شبه جزیره نیز دارد که به راحتی می توان به وسیله قایق به آن دسترسی پیدا کرد


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
چهارشنبه 10 مرداد 1397

زاهدان - ایرنا - نماینده مردم شهرستان خاش، میرجاوه، نصرت آباد و کورین در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد و راه اندازی منطقه آزاد سیستان در دستور کار مجلس قرار دارد که با تصویب آن چرخ توسعه استان به چرخش در می آید.

علی کرد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فعالیت های ارزشمند تجاری و صنعتی منطقه آزاد چابهار نیاز به پشتوانه قوی چون منطقه آزاد سیستان دارد که با تصویب این منطقه اتصال مرزهای دریایی با خشکی سیستان و بلوچستان برقرار می شود و اجرای طرح های مهم خط آهن و راه ترانزیتی چابهار به «میلک » و بهره بردن از ظرفیت های برجسته استان سرعت می گیرد و می تواند به حل مشکلات مردم کمک کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در 2 دهه خشکسالی مداوم و مستمر آسیب ها و خسارت های زیادی به مردم سیستان و بلوچستان وارد شده است، بیان کرد: راه اندازی منطقه آزاد سیستان در کنار منطقه آزاد چابهار می تواند بسیاری از مشکلات مردم این استان را کاهش دهد.
کرد ضرورت توجه به مرزداران سیستان و بلوچستان و استفاده بهینه از مرز میرجاوه، روتک خاش و سایر مرزهای سیستان و بلوچستان را خواستار شد و تاکید کرد: در هر نقطه این استان ،فرصت برای سرمایه گذاری و خدمت به مردم فراهم است که ایجاد منطقه آزاد سیستان بهترین ظرفیت برای بهره گیری از این سرمایه ها است.
وی ادامه داد: در دولت، مجلس شورای اسلامی و سایر ارکان کشور باید با نگاه های وسیع و به دور از تنگ نظری کارها در جهت تسهیل امور مردم و رونق دادن به فعالیت های توسعه ای ، اقتصادی و معیشتی پیش برود.
نماینده مردم شهرستان خاش، نصرت آباد و کورین در مجلس شورای اسلامی گفت: از سالهای قبل کار پیگیری ایجاد منطقه آزاد سیستان در دستور کار دولت و نمایندگان مردم در مجلس بوده است.
وی ادامه داد: در چند روز اخیر این پیگیری ها نتیجه داد و در نشست این هفته کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت اعضای این کمیسیون با ایجاد مناطق آزاد بانه - مریوان در کردستان، اینچه برون در گلستان، مهران در ایلام، جاسک در هرمزگان، اردبیل در استان اردبیل، سیستان در سیستان و بلوچستان، بوشهر در استان بوشهر و قصر شیرین در کرمانشاه موافقت کردند.
نائب رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین اعضای کمیسیون اقتصادی با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی بافق، بناب، ملکان، ورزقان، بوکان، ابهر، ایرانشهر، سراوان، مهریز، مرند، آباده، انار، آمل، نور، محمودآباد، اورامانات، اشنویه، انرژی‌های نو سربیشه، اسفراین، بیجار، گردشگری پارسه، امیدیه، سپیدان، معدنی بوانات و خرم بید، داراب، قزوین، سقز، ریلی زرند، شهر بابک، گل گوهر سیرجان موافقت کردند .
شهداد، کرمان، چمخاله، فردوس، گناباد، کوهدشت، سنگ محلات، طالقان، طلا و جواهر تهران، گل و گیاه محلات، عایق های رطوبتی دلیجان، خیرآباد اراک، لاله جین، شبستر، میانه، خوی، کشاورزی چایپاره، مهاباد، پیرانشهر، شاهرود، مرودشت، سردشت، تکاب، نقده، چالدران، نایین، گلپایگان، میمه، چغازنبیل و مسجد سلیمان، برخوار، زرین شهر، شهید مدرس کرون، مبارکه، چرم شهر ورامین، نهبندان، تربت حیدریه، شیروان از دیگر مناطق مورد موافق اعضای کمیسیون است .
نماینده مردم حوزه انتخابیه خاش اظهار امیدواری کرد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور کمک به توسعه و پیشرفت سیستان و بلوچستان و رفع محرومیت این منطقه با تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان و مناطق ویژه اقتصادی ایرانشهر و سراوان موافقت کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بوران b.kaseb@chmail.ir
چهارشنبه 10 مرداد 1397
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic